V repertoáru souboru Žihobeckého divadla J.K.Tyla aktuálně nabízíme představení:
autor: Peter Horsler |
Divadelní soubor J.K.Tyla momentálně připravuje hru Řež a běž a dětský soubor Kajetánek hru Loupežnický synek a princezna Solimánská.
Žánr: Ztřeštěná černá komedie
Překlad: Dana Hábová
Obsazení: 4 muži a 4 ženy
Režie: Jan Fux
Ztřeštěná černá komedie satirizující poměry ve zdravotnictví.
Mladý, ochotný a poněkud naivní lékař dr. Šafránek se s úžasem dozvídá, že státní klinika, v níž pracuje, byla pronajata jistému dr. Švarcovi pro jeho soukromou praxi. V čekárně se sejdou dvě ženy – těhotná paní Tichá, žena z lidu, která čeká na vyšetření u dr. Šafránka, a bohatá paní Valdštejnová, hypochondr, čekající na dr. Švarce. Paní Tichá je žena, která „zná svá práva“ a je velice rozčilena marným čekáním na vyšetření. Z jednání dr. Švarce s pacientkou každý brzy pochopí, že tomuto lékaři jde pouze o to, jak ji patřičně oškubat. Trvá na zbytečných vyšetřeních a prodává jí bezcenné léky za horentní sumy. Dr. Šafránek, do kterého je zamilovaná jeho zdravotní sestra Blažejová (považuje ho za čestného, nezkorumpovatelného člověka), zvolna podléhá vlivu svého kolegy a přejímá jeho praktiky. Dalšími pacienty jsou Ted Bulík s manželkou Marií. Původně přicházejí za dr. Šafránkem, ale dr. Švarc je přesvědčí, že jedině jeho léčba je účinná, a nepatrnou problém řeší amputací nohy. Šafránek brzy zjistí, že Švarc je, podvodník, a začne ho vydírat s tím, že o veškeré peníze bohaté paní Valdštejnové se budou dělit napůl. Sestra Blažejová je nesmírně rozčarovaná, ovšem brzy se ukáže, že Ted si nohu uříznout nenechal - je to investigativní žurnalista a Marie není jeho žena, ale policejní inspektorka. Oba udělají dalším nekalým praktikám falešného doktora rázný konec, dr. Šafránek si uvědomí lásku a oddanost sestry Blažejové a paní Tichá porodí zdravého chlapečka.
Crazy komedie s jistou dávkou černého humoru, které nechybí vtip a svižnost.
Žánr: Lehce lechtivá komedie
Obsazení: 4 muži a 4 ženy
Režie: Jitka Schrödlová
Odkvétající kabaretní hvězda Georgette pronajímá ve svém pařížském bytě pokoje. A tak spolu na jedné adrese bydlí ještě klavíristka Jeanine, malířka Jacqueline a služebná Marie-Louisa.
Soužití žen takto rozdílných temperamentů není jednoduché, a proto všechny obyvatelky bytu se nezávisle na sobě rozhodnou radikálně změnit život a všechny (opět bez vědomí těch ostatních) si podají inzerát. Majitelka bytu hledá nového nájemce, pianistka žáka, malířka model pro obraz Spartaka a služebná životního partnera.
Všechny čtyři inzeráty mají náhodně stejnou značku: P.P.S., která však každá znamená něco jiného...
Pak už jen zvoní zvonky u dveří a přicházejí zájemci. Čtvero mužů nejrůznějšího ražení se sice dostaví na správnou adresu, ale samozřejmě, jak to bývá, zrovna ve chvíli, kdy není doma správná inzerentka.
Nebyla by to snad nejúspěšnější hra známého autora komedií Marca Camolettiho, kdyby hned od začátku nezačalo docházet k zásadním nedorozuměním...
Osoby a obsazení:
|
|
---|
Nápověda Karel Baumruk
|
|
|
---|
Žánr: Dějepisná komedie
Obsazení: 1 (a více) muž a 2 (a více) žen
Režie: Jan Fux
Slovo autora hry: Nebude jistě bez užitku upozornit, že hra, kterou vzápětí uvidíte, je o ženách. Každý nahlédne, že při sběru materiálu, to jest při letitém poznávání ženy a při nezbytném zkoumání povahy žen, bylo autoru překonat řadu obtíží, zakusit nespočet ústrků a - neváhám říci - i nezaslouženého utrpení. Žena totiž, i když miluje literaturu, nemá ráda, když zjistí, že zájem o ni je veskrze literární. Není vždy ochotna připustit, že pouhé čisté umění je pohnutkou k odhalování jejích tajemství. Právem se cítí spíše múzou než modelkou.
A tak poněkud přestrašen a ve stavu zjitřené opatrnosti bych chtěl upozornit, že název "Žena v trysku století" pouze zdánlivě navozuje nelichotivou představu utíkající ženy. Slovo "trysk" tu přináleží pouze upotácené době, která bere na sebe různé podoby. Žena naopak se nemění. Je ve všech časech stejně komplikovaná, nevyzpytatelně láskyplná, záhadně inteligentní, trvale měnlivá a konstantně nevypočitatelná. Renesanční žena byla určitě i v době kamenné a ženu z doby kamenné můžeme potkat i dnes.
V této hře ale není ani stopa ironie, ani sled úsměšku. S důvěrou ve vaši shovívavost předkládám nesmělý pokus ověnčit věčné ženství nedokonalým, leč upřímným chvalozpěvem. Vycházel jsem z pocitu nevinného štěněte, které se dívá na sochu Venuše Milóské.
Zdeněk Podskalský, 1992
Žánr: Pohádka
Režie: Jaromír Míčka
Žánr: Vánoční pohádka s koledami
Režie: Jitka Schrödlová
Pohádka o narození Jezulátka je inspirována povídkou Josefa Lady, která předpovídá narození Ježíška nikoliv v dalekém Betlémě, ale v pustém chlévě ponocného Švejdy v malé české vísce Hrusice.
Namísto biblické krajiny vidíme tedy na scéně zasněženou náves, kde děti staví sněhuláka a dohadují se spolu, jestli se opravdu jednou o Vánocích narodí Ježíšek, který jim pak bude každý rok dárky nadělovat.
A potom už nastává ta kouzelná noc, kdy do vsi přichází hledat nocleh Josef Pěstoun a Panenka Marie...
Krásný vánoční příběh doplňují známé české koledy.
Režie: Jan Fux a Libuše Chalupková
Dvojice se těsně před zásnubami příšerně pohádá a následně i vsadí o to, že ON se do příští neděle třikrát zasnoubí. ON se o to snaží v malém podhorském penzionu, ONA mu to chce překazit. Záměny, zdánlivé milionářství, vdavekchtivé vdovičky, rozpory mezi ženským personálem penzionu a vyvrcholení sázky – kdo si koho vlastně díky sázce musí nakonec vzít?
Obsazení rolí:
|
|
|
V průběhu měsíce prosince 2014 byla hlasováním členů souboru vybrána hra pro dospělý soubor Muž sedmi sester, pro děti Tři zlaté vlasy Děda Vševěda.
Soubor dospělých začal s nácvikem hry v sobotu 27.12.2014, soubor dětí začal nácvikem 25.1.2015.
Autor: Jaroslav Havlíček
Zpracovali: Olga Šubrtová a Martin Glaser
(Jihočeské divadlo Č.Budějovice)
Žánr: Erotická groteska
Obsazení: 4 muži a 8 žen
Režie: Luboš Sechter a Jan Fux
Emil Škvor a jeho tři kamarádi tvoří partičku, ve které zahání nudu svých maloměstských životů vymýšlením kanadských žertíků. Jejich život nabere neočekávané obrátky, když se Emil rozhodne provést největší „vtip“ svého života:
svést během jediného týdne sedm sester, které byly rodiči počaty jako prvky neuvěřitelné geometrické řady.
Sestry představují „reprezentativní“ vzorek populace:
. nezaměstnaná čtyřicátnice Tereza,
. duchovní cestu hledající Božena,
. kleptomanií stižená Ludmila,
. rebelující a demonstrativní sebevraždy páchající Slávka,
. mladá lesbička Zdeňka,
. tělesně handicapovaná Cilka a
. charitativní činnosti propadlá Milena.
Škvor za vydatné pomoci svých kamarádů (doktora, makléře realitní kanceláře a zaměstnance videopůjčovny) je všechny obratným postupným způsobem vmanipuluje do mezních situací, ve kterých jim „nezbývá“ než razantnímu Donchuanovi podlehnout.
Hra pracuje s razantní zkratkou, komiksovou úsporností a místy až krutým humorem.
Drsná groteska, která využívá prvky převlekové komiky nabízí výjimečnou hereckou příležitost ostřílenému herci v roli Škvora a zároveň sedm efektivních komediálních scén pro stejný počet hereček mladé a střední generace.
Scénář se prostřednictvím komických situací pokouší o jistý „obraz dnešního světa – obraz manipulace, povrchnosti a absence morálních zábran“ – kultivovaná alternativa k televizním reality show.
Muž sedmi sester měl premiéru v květnu 2005 v Jihočeském divadle České Budějovice a okamžitě si získal velký ohlas zejména u mladší části publika.
V repertoáru divadla je zařazován stále.
Osoby a obsazení:
Nápověda Václava Fuxová
|
|
|
---|
Autor: Petr Hořký
Žánr: pohádka se zpěvy o 6 obrazech na námět pohádky Karla Jaromíra Erbena
Obsazení: 9 dívek a 3 junáci
Režírují: Iveta Lysáčková, Libuše Chalupková, Jaromír Míčka
© 2015, Žihobecké divadlo J.K.Tyla WebDesign: Luboš Peleška